Gimnazijalci nizom aktivnosti osvještavaju važnost Dana mentalnog zdravlja Istaknuto
Predstavnici Vijeća učenika u saradnji sa pedagogom I psihologom JU Gimnazije ,,Vaso Pelagić” Brčko obilježili suDan mentalnog zdravlja nizom aktivnosti u trajanju od tri dana.
Učenici prvih I četvrtih razreda kroz diskusiju u trajanjuod jednog školskog časa imali su priliku da iznesu svojerefleksije i utiske I ponašanja u različitim situacijama kojimasu bili svakodnevno izloženi a koje ima stvaraju poteškoće u komunikaciji I funkcionisanju, te osvještavali važnostrazgovora o istim.
Cilj ove radionice bio je približiti ovu temu mladima ipokazati im važnost mentalnog zdravlja, osvještavanjarazgovora o problemima sa kojima se oni susreću I upućivanjaonima koji su učenicima na raspolaganju u školi a to supedagog, psiholog I socijalni radnik.
Pored aktivnosti o diskusiji tu su bile još dvije aktivnosti:
Zid pozitivnih poruka-na kojima su učenici mogli ostavitilijepe poruke, utiske I iskustva, I ohrabre one koji imaju nekoslično iskustvo ili problem
Kutija za anonimna pitanja- gdje su učenici mogli ostavitipitanja za stručni tim.
Učenici završnih razreda naše škole uzeli su učešće I u Omladinskom centru, gdje su kroz radionice imali prilikuosvijestiti važnost ovog dana kroz učešće u organizacijiAktiva psihologa osnovnih škola.
Ovakve aktivnosti podižu svijest o važnosti mentalnogzdravlja, ohrabruju učenike da se osnaže i potraže pomoć ondakada je to neophodno.